1. Átfagyva és dideregve jól eshet egy forró fürdő és a meleg lakás. Azonban ezek miatt a bőr még jobban kiszárad! Ha semmiképp nem akar erről lemondani, mindenképp langyos vagy egy rövid hideg zuhanyozással fejezze be a forró fürdőt.
2. Fürdés után a kissé nedves bőrt ápolja zsírsavakban gazdag testápolóval, vagy otthon gyorsan összeállított sheavajas kencével. Íme egy egyszerűen elkészíthető recept:
Sheavajas arckrém és testápoló kence száraz bőrre
Ez a krém nagyon jól beszívódik és könnyen kenhető. Gőz fölött kell összemelegíteni az összetevőket. Mehet bele pár csepp szantál vagy rózsa illóolaj. Kihűlés közben kevergesse majd tartsa hűtőben.
- 1 ek. sheavaj,
- 1 ek. kakaóvaj,
- 3 ek. szezámolaj (ehelyett mehet avokádó olaj is)
- 1 ek. olívaolaj,
- 2-3 ek. jojobaolaj vagy mandulaolaj
Használata: Az arcról 20 perc hatóidő után érdemes lemosni langyos, enyhén vizes vattával. Amennyiben nem az arcon használja, nem igényel letörlést. Este fürdés után érdemes használni a kívánt testrészeken, de minden kézmosás után kiváló választás. 10 perc után teljesen felszívódik.
3. Párologtasson minél többet. Ha túl meleg a lakás, azt is megsínyli a bőr, de még a nyálkahártya is. Emiatt könnyebben elkaphatja a vírusokat. Vegye kicsit vissza a fűtést ha lehet. Még fontosabb, hogy biztosítson kicsit nagyobb páratartalmat a lakásban.
Ájurvédikus tipp: masszírozzon egy-egy csepp kézmeleg szezámolajat az orrlyukaiba minden este és reggel! Így ellenállóbb lesz a bacilusok és a vírusok ellen.
4. Télen kevésbé érezheti szükségét, hogy eleget igyon. Azonban ekkor is kiszáradhat a test. Ez pedig a bőrön is problémát okozhat. Az ájurvédikus orvostan szerint a víznek szobahőmérsékletűnek, vagy kissé langyosnak kell lennie, hogy ne akadályozza az emésztést, és hogy jobban segítse a tápanyagok felszívódását!
Különösen előnyös a szervezetének, ha ébredés után megiszik egy pohár kissé meleg vizet. Pici mézet is tehet bele. Ha még nem csinálta soha, kissé furcsának tűnket ez a tanács. Érezhető lesz azonban a változás! Próbálja ki!
5. Táplálkozás. A lédús, zöld leveles zöldségek és a tökfélék szintén jó belső hidratáló és bőrtápláló tulajdonságúak. Az alkohol és a koffeintartalmú italok azonban elvonják a nedvességet bőrből és a szövetekből, ezért inkább mérsékelje fogyasztásukat.
A Váta dósha, azaz a tél domináns energiájának durva, száraz természete ellensúlyozható az étrendbe iktatott egészséges zsiradékkal. Az ájurvédikus szakemberek a ghít, azaz a tisztított vajat ajánlják leginkább, de az olívaolaj is kitűnő választás. Néhány szem hántolt mandula is biztosítja a szükséges zsírsavakat, és táplál is.
6. Kímélje bőrét a tusfürdőktől! Cserélje szappanját vagy tusfürdőjét gyengédebb, természetes változatra. A nem természetes anyagokból készült tusfürdők vagy szappanok súlyosbíthatnak a bőr szárazságán.
7. Hetente radírozza bőrét, mely visszaadja a bőr fényét mivel segít eltávolítani az elhalt hámsejteket. A pórusokban felhalmozódott szennyeződésektől, zsíroktól és méreganyagoktól csak így tudunk megszabadulni. Így felszínre kerülhet valódi és fiatalabb "új" bőrünk. Viszont ne használja a bőrradírt túl erőteljesen vagy túl sokáig. Bőre kezelését pedig hidratáló maszk vagy arcpakolás használatával folytassa. Ezután pedig jöhet a krémezés.
8. A testfunkciók élénkítése!
Hideg időben a testfunkciók stagnálnak. Ha minden nap meleg, főtt ételeket eszünk, meleg vizet, vagy fűszeres, gyógynövényes teát iszunk, valamint egyszerű testgyakorlatot végzünk, akkor keringésünk, kiválasztásunk és emésztésünk új erőre kap. Ha ezek a funkciók jól működnek, bőrünk is könnyen kezelhetőbb és fiatalosabb lesz.