Barion Pixel
Weboldalunkon a  felhasználói élmény fokozásának érdekében cookie-kat (sütiket) alkalmazunk. Honlapunk használatával tájékoztatásunkat tudomásul veszi. Adatkezelési tájékoztató >>>
Kiemelt ajánlatok

Fiatalítsa meg szervezetét avagy Nagytakarítás a testben II. rész

2018. 03. 31. 16:25:00 Belme Lajos

A hosszú és egészséges élet ígérete mára egy ámításnak tűnhet!
Ön is így van ezzel?
Azonban ha utánajár az alábbi módszereknek, akkor biztosan megváltozik a véleménye.

 

NAGYTAKARÍTÁS A TESTBEN II. rész

 

A meleg olajos testmasszázs az ájurvédikus orvoslás legfontosabb kezelése.
A masszázs és az utána következő izzasztás segítségével a méreganyagok 25%-ától már a bőrön keresztül is megszabadulhat!

A többi 75% méreganyag pedig a masszázs és a szauna hatására folyékonnyá válik, majd a bélrendszerben választódik ki.
Viszont ha nem távolítjuk el onnan, akkor újra felszívódnak és visszaáramolnak oda, ahonnan el lettek távolítva, és súlyosabb betegségek forrása lehet.

Tehát a meleg olajos masszázs csak az első része az ájurvédikus kezelésnek.
A teljes kezelést pancsa-karmának nevezik. Pancsa jelentése öt. A karma jelentése pedig tett, vagy tevékenység.


Tehát 5 féle kezelést takar ez a tisztító terápia:

  1. Olajozás (snehana)   
  2. Izzasztás (svedhana)
  3. Kitisztítás (virechana – gyógyító célú hashajtás)
  4. Beöntés (basti)
  5. Orrüregi terápia (nasya)

Az olajozásról és az izzasztásról a Nagytakarítás a testben I. részében olvashat >>> 
Most a következő két terápiáról lesz szó: 
A  Gyógyító hashajtásról és a Beöntésről.

3. Gyógyító hashajtás (Virechana)

A méreganyagok végleges eltávolításához nagyon fontos a gyógyító hashajtás (Virechana). Ehhez általában ricinus olajat használnak, mely enyhe hashajtó így gyengéden tisztítja ki a vékonybelet. A vastagbél tisztítására nem alkalmas. Ez az eljárás testtípustól függően 1-2 napig szabad csak végezni. Vigyázni kell, hogy ne merüljön le az életerőnk. Vékony testalkatúaknak vigyázzanak ezzel a terápiával, mert gyengíti az emésztés tüzét.

A gyógyító hashajtás menete:
3 napig reggelire, ebédre és vacsorára is rizslevest (rizsnyák) kell enni és meleg vizet inni kis kortyokban szinte egész nap. A rizsleves receptje 1 főre: egy evőkanál baszmati rizs és egy evőkanál feles mungóbab fél liter vízbe, melyet kis lángon egy óráig főzünk. Pici sóval, kurkumával és gyömbérrel fűszerezzük. Ha sűrű lett, akkor főzés közben tehetünk még hozzá kis vizet. A 4. nap reggelén vegyünk be egy kanál ricinus olajat a kiválasztódott áma eltávolítására. Ha kicsit kellemesebben szeretnénk, akkor a sima ricinus olaj helyett igyuk meg a következő keveréket: fél csésze vízbe egy kanál ricinus olaj, bele egy fél citrom leve, csipet só, és egy negyed kanál gyömbér por.

A hashajtás után az első étkezés szintén rizsleves legyen, majd lassan térjünk át a könnyű vegetáriánus étrendre.

4. Beöntés (Basti)

A másik eljárás a beöntés (basti), mely a nyugati beöntési módtól eltérően nem sima vízzel történik. A sima víz ugyanis kiszárítja és legyengíti a szervezetet. Az ájurvéda gyógynövényes teákat, és gyógynövényes olajokat alkalmaz. Ezek nem csak tisztítják, hanem táplálják is a kiválasztási csatornákat. A beöntés a vastagbelet tisztítja meg a felgyülemlett vata energiától.

Ez a két eljárás véglegesen megszabadít bennünket a felhalmozott méreganyagoktól mielőtt azok komolyabb problémákat és betegségeket okoznának. 

Természetesen a terápia alatt és utána is fontos, hogy figyeljünk az étkezésünkre.
A terápia idején egy méregtelenítő diéta javasolt.

Ezenkívül pedig egy Triphala nevű por rendszeres szedése elengedhetetlen lehet. A Triphala három trópusi gyümölcs keveréke. Hatásában egy gyengéd és biztonságos hashajtó. A többi hashajtóval ellentétben az emésztés tüzét is táplálja. Valamint erősítő hatása van a szervezetre, a csontokra és az idegekre. Szabályozza az anyagcserét. Elhízás estén csökkenti a zsírszövetet, míg soványság esetén vér- és izomépítő hatású. A Triphala segíti az életerő kinyerését az ételből, mely az ájurvéda szerint a vastagbélben történik.
Egyszóval az egészség és a hosszú élet egyik elengedhetetlen segítője ez a készítmény
A Triphala hosszú távú és mértékletes használatával ugyanazt a hatást érhetjük el, mint egy intenzív méregtelenítés során.

Természetesen ezalatt a méregtelenítő diétáról sem szabad megfeledkezni.

 

Mit egyen a méregtelenítő diéta alatt?

Gyümölcsöket csak kis mennyiségben! Teljesen kerüljük a banánt, a körtét és összességében az édes gyümölcsöket és gyümölcsleveket. A savanyú és kissé fanyar gyümölcsök és levek viszont jótékony hatásúak. Pld. az alma, citrom, zöldcitrom, grapefruit, gránátalma, tőzegáfonya.

A legtöbb zöldség kiváló méregtelenítő. Kerüljük viszont a gombát, a burgonyát és a hüvelyes zöldségeket. A különböző csírákat se hagyjuk ki, mert ezek segítik a salakanyagok lebontását: búzacsíra, hajdina-, árpa- és napraforgócsíra, lucernacsíra.

Gabonákból kizárólag a teljes kiőrlésűt válasszuk, és ezt se vigyük túlzásba. A könnyű méregtelenítéshez kiváló egytálétel a híres khicshari, hiszen a méregtelenítő diéta legfontosabb étele a mungóbab és a rizs.  Ezt akár minden nap ehetjük.
 

A Khicshari receptje

Hozzávalók:

- 1 csésze feles mung-dal (mungóbab)
- 1 csésze baszmati rizs
- 2 teáskanál ghí
- ½ teáskanál őrölt római kömény
- ½ teáskanál őrölt koriander
- 2 evőkanál apróra vágott friss gyömbér
- 1 ½ teáskanál só

 

Mossuk meg a mung-dált, majd csöpögtessük le a vizet róla. Ezután áztassuk be néhány órára. A megmosott rizst, és a többi összetevőt öntsük fel 6 csésze vízzel egy fazékban. Fedő nélkül főzzük 5-10 percig. Ezután fedjük le, és kis lángon még ½ óráig főzzük.
Ha akarunk, tehetünk bele karfiolt is pici rózsákra szedve az utolsó 10 percben, és egyéb fűszereket is: kurkumát, fekete borsot, hinget (asafoetida) és szerecsendiót. Forrón tálaljuk, és szórhatunk a tetejére apróra vágott korianderlevelet. Adhatunk hozzá egy félbevágott citromot, melyet mindenki saját maga csöpögtethet a tányérjába.
A khicshari híg leves állagú legyen, ha a méregtelenítő diéta miatt fogyasztjuk. Máskor főzhetjük kicsit sűrűbbre és gazdagabban is elkészíthetjük. Tehetünk bele krumplit, zöldborsót, brokkolit és még pirított kesudiót is.

Ínycsiklandó, igaz? Ráadásul nagyon tápláló és igazi vasforrás.
Enyhe izzadást okoz, mely által a méreganyagok a bőrön át is távoznak.
Valójában végtelen sok változatban elkészíthető egytálétel, melyről azt mondják Indiában, hogy még egy király igényeit is kielégíti, 
de egy koldusnak is elérhető, mert olcsó alapanyagból elkészíthető.

Mire érdemes figyelni a méregtelenítő diéta alatt?

  • Egyszerű és könnyű ételeket készítsünk
  • Ne együnk túl sok féle ételt egyszerre
  • Az ételeket frissen főzzük és melegen fogyasszuk
  • Ne együnk napi 3 alkalomnál többször
  • A reggeli 10 óra után legyen, hogy minél tovább tudjon méregteleníteni a szervezet
  • A vacsora lefekvés előtt 2-3 órával legyen.

Végül az ájurvéda aranyszabálya: a gyomrot csak 1/3 részig töltsük szilárd étellel, 1/3 részét folyadékkal és a maradék 1/3 részét pedig hagyjuk üresen. Az emésztés csak így fog jó hatásfokkal működni!

Nem mondtam, hogy könnyű lesz az egészséges és a hosszú élet elérése, de szerintem megéri!

Érdekesnek vagy hasznosnak találta ezt a cikket?

 

blog comments powered by Disqus