Barion Pixel
Weboldalunkon a  felhasználói élmény fokozásának érdekében cookie-kat (sütiket) alkalmazunk. Honlapunk használatával tájékoztatásunkat tudomásul veszi. Adatkezelési tájékoztató >>>
Kiemelt ajánlatok

Vitaminok és ásványi anyagok

2023. 03. 11. 12:07:31 Belme Lajos

 

Tavasszal nagyon időszerű a vitaminpótlás, hiszen a hosszú tél után a test vitaminraktárai kimerülnek. A tavaszi fáradságot is vitaminhiánnyal szoktuk magyarázni. Azt is halljuk viszont, hogy a változatos étrenddel biztosítani tudjuk a szükséges vitaminokat a szervezet számára, így nem szükséges azok pótlása. Két egymással ellentétes kijelentés! Most mit tegyünk?
Járjuk körül, akkor ezt a témát kicsit jobban!

Kezdhetjük?

Vitaminok és a tudomány

Rendkívül nagy választékban és minőségben kaphatóak manapság a vitaminok és a táplálék kiegészítők. Melyiket szedjük? Milyen összetételben? Legyen akkor multivitamin? De tényleg szükségünk van nekünk ennyi vitaminra?
Ha a különböző kutatásokat böngésszük, akkor minden bizonnyal sok megerősítő tudományos eredményt fogunk találni fogyasztásukra.

Ha még alaposabban utánanézünk ezeknek az úgynevezett tudományos kísérleteknek, hamar felismerhetünk egy óriási problémát. Minden “független” kutatás mögött ott van a kérdőjel, hogy ki finanszírozta? Ekkor hamar kiderül a turpisság. Tisztelet a kivételnek, de sajnos szinte mindegyik úgynevezett tudományos kutatás mögött a vitaminok gyártói állnak!

Legyünk most kissé kétkedőek a tudományos kutatásokkal kapcsolatban!

Magam is kipróbáltam sokféle vitamint már, de valami belső megérzésből egy idő után kétkedő lettem a vitaminok hatását illetően. Ezért született ez az írás is, és újra az ájurvéda tanításait vettem elő.

Mennyi vitamin hasznosul a szervezetben?

Fontos tudni, hogy jó esetben a vitaminok 10-20%-a marad meg a szervezetben, azaz szívódik fel a tápcsatornában! Természetesen akinek nem megfelelő az emésztése és felszívódási problémái is vannak, ez az arány jelentősen csökken. Így legalább olyan fontos a bél működésének javítása a vitaminok pótlása előtt. A megfelelő bélflórát pedig csak növényi eredetű ételekkel lehet helyrehozni. Szerencsére nem kell hónapokat várni arra, hogy a egészséges bélflóra aktivizálódjon. Néhány nap növényi étrend (teljes gabona, zöldségek, hüvelyes növények) után már szinte teljesen kialakul a jó baktériumflóra a vastagbélben, ami az egészséges felszívódás alapja.

Az élelmiszerek vitamin és tápanyag tartalma

Nyugodtan gondolhatjuk, hogy tavasztól őszig rengeteg idényjellegű növény van, mely biztosítja a szükséges vitaminokat és mikro tápanyagokat szervezetünknek. Sajnos azonban ma már ez sem igaz.  Vizsgálták, hogy a mai mezőgazdasági módszerek következtében 20-80%-al csökkent a növények vitamin és tápanyag tartalma. Ez sajnos annyira jelentős változás, hogy semmiképp sem szabad figyelmen kívül hagyni.

Csak bemásolom ide, gondolatébresztőnek:

A Gödöllői Agrártudományi Egyetem hivatalos felmérése szerint a következő növények mikroelem tartalma 1990-évben az 1966-os évhez viszonyítva búza 50%, árpa 37,7%, kukorica 18,6%, répafélék 75%, burgonya 86,7%.

Vitamin tartalom 1990-évben az 1966-os évhez viszonyítva borsó 46,7%, tej 5% (nem tévedés), káposzta 10%, sárgarépa 60%, paprika 12%.

És azóta eltelt több, mint 20 év! Valószínűleg a tendencia megmaradt és még rosszabb a helyzet jelenleg.

Természetesen az állati eredetű élelmiszerek esetében sem jobbak a mutatók …
Így logikus, hogy állítsuk elő szintetikusan ezeket a vitaminokat és mikro tápanyagokat! De ez a mai modern ember logikája!

Mit lehet akkor tenni? Az egyén szintjén van lehetőségünk csak, hiszen az élelmiszer termelés pénzpiaci működése nem fog megváltozni. Választhatunk megbízható kistermelőktől származó bio élelmiszereket, vagy mi magunk is termelhetünk saját kiskertünkben vegyszerek nélkül. Mindkettőnek jelentős táborai alakulnak ki napjainkban, hiszen egyre többen felismerik a fenti problémákat.

Vitaminok bevitele az ájurvéda figyelembevételével

Az ájurvéda nem igazán támogatja a szintetikus vitaminok szedését. Sokkal fontosabbnak tartja a testtípusnak (dósa) megfelelő táplálkozást. Ha azonban úgy érezzük mégis szükségünk van a vitaminok pótlására, akkor vegyük figyelembe a testtípusunknak megfelelő vitaminbevitelt.

Kinek és milyen vitaminokat érdemes szednie?

Az ájurvéda ebben is különbséget tesz a különböző típusok (dósak) szerint. Tehát nem érdemes mindenféle vitamint válogatás nélkül bedobálnunk.

A váták igénylik az olajban oldódó vitaminokat (A, D, E), és a savanyú vitaminokat (C). Az ásványok közül főleg a cink, kalcium fontosak, de az emészthetőség érdekében érdemes ezeket fűszerekkel együtt fogyasztania.

A pittáknak fontosak a B vitaminok, a K vitamin és az A vitamin. Az ásványi anyagok közül pedig a vas és a kalcium. A pitták elég alaposan megemésztik a nyers zöldségeket, hogy a szükséges ásványokat kivonják belőlük. A többi dosával ellentétben megbirkóznak a nagyobb mennyiségű ásványi anyaggal enélkül, hogy csökkenne az emésztési tűz szervezetükben.

A kapháknak kevésbé van szükségük vitaminokra és ásványi anyagokra. Az enzimek és a fűszerek bevitele azonban fontos lehet. A B vitamint meghálálja a szervezetük, a zsírban oldódó vitaminokkat (A, D, E) azonban ne vigyék túlzásba. A túl sok ásványi anyag szintén tovább gyengíti az emésztésüket, így ezeket is csak mértékkel szedjék és ha tényleg szükséges.

Ájurvédikus vitaminok

Ugyanakkor vannak kifejezetten az ájurvéda tanításai szerint összeállított vitaminkészítmények. Ha kicsit is hiszünk az ájurváda érvényességében és hasznában, akkor próbáljuk ki ezeket is.

Az egyik legismertebb a Chyawanprash, mely gyártótól függően 25-35 féle gyógynövényt tartalmaz. Legnagyobb százalékban amla (Emblica Officinalis) növényt tartalmaz, mely nagy arányban tartalmaz C vitamint. Klinikai kutatások igazolják, hogy az amla hatékonyabban szívódik fel, és eredményesebb klinikai hatásai vannak, mint a szintetikus C-vitaminnak, ami aszkorbinsavként is ismert. A felszívódást segíti az Amla kiemelkedően magas antioxidáns tartalma. Ráadásul mivel az amla nem savas, hanem fanyar, még az a veszély sem fenyeget, hogy az egészet kipisiljük az első alkalommal – fanyarsága végett a C-vitamin beissza magát a belek nyálkahártyáiba és szép lassan adagolja magát.

Mivel az ájurvéda nem bontja mikro elemekre, sejtekre, atomokra se a testet se a növényeket, így nem is találunk több információt a vitaminkészítményeik mikroelem és vitamin tartalmát illetően. A Chyawanprashról sem találunk teljes információt a teljes vitamintartalmat illetően.

Az ájurvéda a nyugati gondolkozás teljes ellentéte, komplex és holisztikus módon kezeli a testet és az egészség fenntartásához szükséges módszereket.

 

Forrás:

Dr. David Frawley: Ájurvédikus gyógyítás

Vasant Lad: Ayurveda I. Alapelvek

J.H. Morrison: Ájurveda - Harmóniában önmagaddal és a természettel

blog comments powered by Disqus