Barion Pixel
Weboldalunkon a  felhasználói élmény fokozásának érdekében cookie-kat (sütiket) alkalmazunk. Honlapunk használatával tájékoztatásunkat tudomásul veszi. Adatkezelési tájékoztató >>>
Kiemelt ajánlatok

A testápolás új dimenziója

2025. 03. 29. 03:25:00 Belme Lajos

Az ájurvédikus testápolásban teljesen új értelmet kap testünk ápolása. Főleg ahhoz képest, amit ma értünk testápolási rutinon: különböző készítményeket kenünk a lábunkra, kezünkre, intim területekre, a többi bőrfelületet pedig néha bekenjük egy kis általános testápolóval. A modern felfogás szerint a bőr egy védőréteg, melyet néha "leápolunk”, aztán ennyi elég is.

Testünk bőrfelülete azonban nem csak egy védőréteg, amit ha nem ápolunk, akkor sem történik nagy probléma. Tudományos kutatások is kimutatták, hogy a bőr hormonokat és más serkentő anyagokat termel. Olyan, mint egy gyógyszertár. Ez magyarázza az olajos masszázs fiatalító és regeneráló hatását. 
A rendszeres önmasszázst (abhyanga) az ájurvéda rendkívül fontosnak tartja. Hiszen sok esetben segít számos betegség esetén, egészségmegőrző hatása pedig felbecsülhetetlen.

A rendszeres önmasszázs hatása (abhyanga)

Serkenti a vérkeringést, megnyugtatja az idegrendszert, erősíti az izmokat és az emésztést. A bőr reflexzónáin keresztül a belső szervek működését is serkenti. Növeli a vitalitást és az energiát. Lassítja az öregedési folyamatok hatásait. Erősíti az immunrendszert.

Egyszóval tartós testi és lelki jó közérzetet teremt. Így már érthető, hogy miért kellene ezzel kezdeni a napot. Az ájurvéda a reggeli teendők közé javasolja az önmasszázst. Ha semmilyen módon nem lehetséges a reggeli rutin részévé tenni az abhyangát, akkor az esti időszakban is végezhetjük. Lefekvés előtt végezve hozzásegít a jó minőségű alváshoz is.

A masszázshoz válasszunk testalkatunknak megfelelő hidegen sajtolt növényi olajat: vátáknak kiváló a szezám olaj, pitták általában használjanak szezámolajat nyáron viszont kókuszolajat, kapháknak a mustár-, vagy az olíva olaj az ideális. De ha nagyon olajos a bőrük, vagy túlsúlyosak, akkor a száraz masszázs javasolt az olajos masszázs helyett. Ezt gharsan masszázsnak is nevezik, melyet nyers selyemből készült kesztyűvel kell végezni. Nagyon ajánlott azoknak is akik szeretnének leadni pár kilót.

Milyen gyakran javasolt az önmasszázs?

Vátáknak heti 4-5 alkalom, pittáknak 3-4 alkalom hetente, kaphák hetente 2-3 alkalommal.

Figyeljünk viszont az olaj hőmérsékletére! A test melegénél picit melegebb olajjal, meleg helyiségben masszírozzuk magunkat, mert a meleg hatására nyílnak meg bőrünk pórusai, ezáltal hatékonyabban jutnak az olajok a mélyebb rétegekbe is.

Ha nincs elég idő a teljes testre, masszírozhatjuk az arc, a fej, fülek, a tenyér és a talp területét.  Az erősség legyen jólesően határozott, végtagokon “mélysimító”, egyéb testrészeken körkörös mozdulatokkal végezzük. A masszázst meleg fürdővel zárjuk, de ne használjunk szappant, hogy a bőr hidratált maradjon!

Hogyan végezzük az abhyangát?

  • Üljünk le a fürdőszobában, mely legyen kellemesen meleg.
  • Mindig csak annyi olajat használjunk, hogy elegendő siklása legyen a bőrnek. Ne használjunk túl sokat, mely már szinte lefolyik rólunk.
  • A lábfejtől kezdjük és haladjunk felfelé.
  • A mozdulatok tükrözzék a masszírozott testrészt. Tehát a hosszú csontoknál hosszirányú mozdulatokkal, a kerek csontoknál pedig körkörös mozdulatokkal.
  • A hasat masszírozzuk az óramutatóval megegyező irányban ami az emésztés áramlása.
  • A mellkast óvatosan körkörös mozdulatokkal, a szegycsontnál pedig fel és lesimítva.
  • A vállakat körkörösen, majd a karokat erős fel-le mozdulatokkal masszírozzuk.
  • A könyök és a csukló ismét körkörös mozdulatokat igényel.
  • A tarkó és a nyak lentről felfelé mindkét kézzel gyengéd mozdulatokkal.
  • A füleket is masszírozhatjuk, hiszen a fül mögötti haj nélküli rész masszírozása nagyon kedvező a vata megnyugtatására.
  • A fejet se hagyjuk ki hiszen a fejbőr tele van idegvégződésekkel, így mélyen ellazít, nyugtat és fiatalító hatású.

Mikor ne végezzünk önmasszázst!

  • Lázas vagy megfázásos állapotban.
  • Terhesség és menstruáció idején.
  • Súlyos emésztési probléma esetén.
  • Közvetlenül evés után.

blog comments powered by Disqus